Jak wybrać domenę? - Szybkie strony

Jak wybrać domenę?

jak-wybrac-domene

jak-wybrac-domeneDomena jest istotnym elementem Twojej obecności w sieci. Niestety, wiele firm wybiera domenę dość przypadkowo. Warto poświęcić temu tematowi nieco więcej czasu, aby domena została dobrana optymalnie.

Domena prosta i skuteczna

Domena powinna być łatwym do zapamiętania słowem lub ciągiem słów i znaków. Wszystko po to, aby klient, który raz trafi na stronę firmy, mógł w sposób szybki i łatwy powrócić tam znowu. Istnieją dwa typy domen, które zaleca się do wykorzystywania w biznesie:

– pierwszym typem są tak zwane domeny brandowe, związane bezpośrednio z marką. Doskonale sprawdzają się, kiedy firma posiada już wyrobioną markę lub chce budować swój portfel klientów, głównie w oparciu o markę,

– drugi typ, to domeny generyczne, których nazwa związana jest bezpośrednio z wykonywanymi usługami lub produktami. Przykład bardzo prosty – klimatyzacja.pl. Domena doskonale pokazuje, jaki temat porusza dana witryna, co można na niej nabyć lub z jakich usług skorzystać.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku istotne jest, aby domena była prosta i łatwa do zapamiętania. Tym bardziej, że będziemy używać jej na wielu elementach reklamowych, z którymi potencjalny klient będzie miał chwilowy kontakt, np. billbordami, czy obrendowanymi samochodami.

Należy również mieć na uwadze działania potencjalnej konkurencji, czyli możliwość wykupienia domen podobnych. Jeżeli kupujesz domenę .pl, kup również domenę .com, czy .com.pl. Roczny koszt odnowienia domeny to od 50 do 100zł, więc są to na tyle niewielkie kwoty, że nie warto ryzykować, że ważną dla Ciebie domenę przechwyci konkurencja.

Czasami nie jest łatwo

Sam zakup domeny również może przyczynić się do bólu głowy. W przypadku, gdy domena, która nam odpowiada jest zajęta, warto sprawdzić, czy nie jest ona wystawiona na sprzedaż, wówczas można skorzystać z opcji zakupu. Tutaj jednak trzeba być wyjątkowo czujnym, bowiem sprzedawcy domen często narzucają nierealne ceny, które później trzeba odżałować, planując cały budżet na promocję i reklamę.

Jeżeli masz zamiar odkupić od kogoś domenę za niemałe pieniądze, upewnij się, że jest ona wartościowa. Pomoże Ci w tym firma, która oferuje pozycjonowanie stron, bo ma niezbędne narzędzia. Na rynku są bowiem profesjonalne narzędzia do oceny mocy domen i ich historii. Na tej podstawie często łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wysokim nakładzie na zakup domeny.

Nie zapomnij

Szczegółem, ale jakże ważnym, jest terminowe przedłużanie domen. Jeśli Twoja strona zniknie nagle z sieci lub poczta nie działa, to na początek upewnij się, czy nie minął termin przedłużenia domeny. Jeśli tak jest masz miesiąc na przywrócenie domeny, która wygasa. Później będzie mógł ją kupić każdy, a na dobrą domenę kupiec się z pewnością znajdzie.

Pamiętaj również, że nagłe zniknięcie Twojej witryny zostanie zauważone przez Google. Skutek będzie taki, że jeśli osiągała ona wysokie pozycje, dość szybko ulegną one obniżeniu. Jeśli przywrócisz stronę, jest bardzo duża szansa, iż pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania powrócą. Może to jednak zająć nawet kilka tygodni.